Jak przeprowadzić remont mieszkania na apartament wakacyjny?

Jeżeli kupiłeś lub posiadasz już mieszkanie (a może dom?), który chcesz wynająć, warto zastanowić się czy konieczny będzie remont. Gdyby udało Ci się kupić mieszkanie w idealnym stanie – brawo! Oszczędzasz mnóstwo czasu, nerwów i pieniędzy na podniesienie jego standardu. Większość jednak nie ma takiego szczęścia i remont będzie konieczny.

W opracowaniu tym dowiesz się:

  • Komu chcesz wynajmować mieszkanie?
  • Jak znaleźć firmę remontową?
  • Jak przygotować umowę z wykonawcą?
  • Jak określić zakres prac remontowych?
  • Czy przeprowadzić remont kompleksowy czy powierzchowny?
  • Jak urządzić mieszkanie po remoncie?
  • Budżet remontowy – jak go określić i utrzymać w ryzach?

Komu chcesz wynajmować mieszkanie?

Zakładając, że remont przeprowadzasz dla celów wynajmu, na początku zastanów się komu chcesz je wynająć. Czy studentom, rodzinie, pracownikom, a może chcesz poprowadzić apartament wakacyjny? Więcej o to komu wynająć mieszkanie dowiesz się w artykule Wynajem długo czy krótkoterminowy – co się bardziej opłaca? Niezależnie komu chcesz wynająć mieszkanie, warto postępować według zasady „robię jak dla siebie”, dzięki czemu w przyszłości wyższy standard pozwoli Ci uzyskać lepszą cenę za noc lub mieszkanie. Oczywiście jeżeli tylko nie ogranicza Cię budżet:)

Jak znaleźć firmę remontową i na co zwrócić uwagę?

Obecnie w Internecie i z polecenia możesz dotrzeć do indywidualnych wykonawców poszczególnych prac lub całych firm, które kompleksowo przeprowadzą remont. Ponieważ budżet nie jest z gumy, zdecydowanie lepiej jest rozmawiać z indywidualnym wykonawcą danego zakresu prac. Pozwoli to zaoszczędzić wiele środków choć niewątpliwie wymaga dużo więcej zaangażowanego czasu. Wykonawców znajdziesz na pewno w Internecie na wielu serwisach ogłoszeniowych, tak ogólnych jak i specjalistycznych. Godne rozważenia jest także pozyskanie wykonawców z polecenia. Możesz umieścić posta na Facebooku, że szukasz ekipy. Na pewno ktoś ze znajomych się odezwie i poleci Ci pewnych, sprawdzonych fachowców.

Jeżeli jednak decydujesz się wybrać nieznaną firmę, sprawdź poniższe punkty:

  • czy firma posiada zdjęcia jakichkolwiek wykonań,
  • ma stronę na FB, polubienia,
  • możesz zweryfikować ostatnie prace dzwoniąc do ich Klienta,
  • umów się na spotkanie, porozmawiaj, pokaż zakres prac i sprawdź kto najlepiej nadaje się do zlecenia,
  • zapytaj o pracowników wykonawcy, czy prace wykonuje sam czy może podzleca podwykonawcom.

Jak przygotować umowę z wykonawcą?

Gdy wybierzesz odpowiedniego wykonawcę prac, ustalenia zapisz w umowie. Wzór umowy na remont znajdziesz tutaj.

Ważne aby umowa zawierała najważniejsze kwestie związane z remontem:

  • zakres prac do wykonania,
  • termin wykonania prac,
  • cenę całkowitą za wykonanie prac,
  • odsetki i kary umowne za odstąpienie od zlecenia (dla obu stron) lub opóźnienia,
  • uzyskaj polisę OC wykonawcy na wykonywane prace – bez tego bezwzględnie nie podejmuj współpracy,
  • uzyskaj gwarancje na prace i materiał (jeżeli dostarczył go wykonawca),
  • przekaż mieszkanie na czas remontu – unikniesz odpowiedzialności za ewentualne szkody,
  • również zakup ubezpieczenie od szkód wyrządzonych sąsiadom (OC przy ubezpieczeniu nieruchomości) – z ubezpieczeniami nigdy nic nie wiadomo 😉

Ponieważ umowy przygotowuje się „na czas wojny”, warto również przeforsować zapis o właściwości sądu, w którym będzie rozpatrywana ewentualna sprawa. Może to pomóc oszczędzić Ci środki finansowe i czas na dojazdy do sądu.

Jak określić zakres prac remontowych?

Zanim przystąpisz do remontu powinieneś rozważyć 2 rzeczy – budżet jakim dysponujesz i minimalny, niezbędny zakres prac jakie musisz wykonać w mieszkaniu. Ponieważ budżet zazwyczaj zwiększa się w trakcie prac remontowych, trzymaj go sztywno w ryzach (o tym niżej).

Przed remontem zrób samodzielnie lub z ekipą oględziny mieszkania i zastanów się co warto wyremontować. Traktuj remont jak inwestycję. Czasami warto zrobić coś za pierwszym razem niż wracać do niej za rok lub dwa w przypadku awarii.

Co warto remontować?

  • instalacje hydrauliczne i elektryczne – po zabudowie ścian, remoncie łazienki dostęp będzie bardzo kosztowny;
  • jeżeli jest dostępna drewniana podłoga, taniej ją wycyklinujesz niż założysz szybko niszczące się panele; możesz też założyć płytki ceramiczne jeżeli remontujesz małe mieszkanie.

Przygotowując umowę dokładnie opisz zakres prac, aby uniknąć niedomówień i wyższych kosztów. Staraj się też na bieżąco informować i pytać wykonawcę czy powstaję dodatkowe koszty i z czego wynikają. Tylko wtedy unikniesz na końcu niespodzianek w postaci zawyżonych kosztów remontu.

Czy przeprowadzić remont kompleksowy czy powierzchowny?

W dużej mierze zależy to od stanu mieszkania. Jeżeli kupiłeś mieszkanie w stanie zdegradowanym, bez wcześniejszych remontów, warto zrobić remont kompleksowy. Unikniesz w ten sposób powrotów do awarii i strat spowodowanych brakiem ciągłości wynajmu.

Jak urządzić mieszkanie po remoncie?

Już na etapie remontu warto zastanowić się jaki styl mieszkania chcesz wytworzyć poprzez remont. Osiągniesz to już w trakcie remontu, kupując odpowiednią glazurę, dopierając kolor farby, rodzaj podłogi (kafle, podłoga drewniana czy panele). Więcej o stylach mieszkaniowych przeczytasz w opracowaniu Jaki styl mieszkania pod wynajem?

Budżet remontowy – jak go określić i utrzymać w ryzach?

Kontroluj wydatki. Od pierwszych do ostatnich dni remontu. Korzystaj ze zniżek – jeżeli kupujesz w hurtowaniach czy marketach budowlanych. Warto szukać materiałów dobrej jakości ale też w niższej cenie. Oblicz w kalkulatorze czy excelu ile potrzebujesz środków na poszczególne etapy prac i materiały. Nie na wszystkim oszczędzisz. Tam gdzie istotne jest bezpieczeństwo (instalacje gazowe, wodne, elektryczne), warto wybierać produkty sprawdzonych producentów, zadbaj o gwarancje.