Wynajem długo czy krótkoterminowy – co się bardziej opłaca?

Zakup nieruchomości był, jest i będzie najpopularniejszą formą inwestycji wśród osób posiadających „zbędny” kapitał. W dużych miastach ich wartość praktycznie nie spada ze względu na stale rosnące potrzeby lokalowe (tak dla biznesu jak i na potrzeby mieszkaniowe). Coraz popularniejsze są inwestycje w mieszkania na wynajem, w dużych miastach i ośrodkach turystycznych (nad morzem czy w górach). Która z form wynajmu jest jednak bardziej atrakcyjna i przynosi lepszą stopę zwrotu? Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy?

Kiedy krótko- a kiedy długoterminowy wynajem?

Jeżeli jesteś posiadaczem mieszkania warto przeanalizować rynek i zastanowić się jaka forma wynajmu będzie bardziej atrakcyjna finansowo. Obie formy mają swoje plusy i minusy, o których więcej dowiesz się w tym artykule.

Kiedy wynajem krótkoterminowy?

  • Gdy posiadasz nieruchomość w centrum lub w bliskim centrum miasta;
  • Gdy posiadasz mieszkanie w kurorcie turystycznym (w górach, nad morzem, innej lokalizacji o unikalnych walorach kulturalnych, turystycznych, środowiskowych);
  • Gdy standard wykończenia mieszkania jest wysoki;
  • Gdy konkurencja jest niewielka (np. unikalne miejsce w atrakcyjnej okolicy nie oferuje innych opcji zakwaterowania).

Kiedy wynajem długoterminowy?

  • Gdy posiadasz nieruchomość o średnim lub niskim standardzie wykończenia;
  • Gdy lokalizacja mieszkania to obrzeża miasta, miasteczka czy miejscowości o niskich walorach turystycznych;
  • Gdy mieszkanie mieści się w mało atrakcyjnej lub niebezpiecznej dzielnicy.

Wyższe nakłady na wynajem krótkoterminowy

Przewagą wynajmu długoterminowego jest również fakt, iż takie mieszkanie nie będzie wymagało wysokich nakładów inwestycyjnych. W praktyce wiele osób, także prywatnych wynajmuje mieszkania w niskim lub średnim standardzie, często nie posiadając środków na kompleksowy remont nieruchomości (o sprawnym remoncie więcej przeczytasz tutaj). Uruchomienie apartamentu wakacyjnego takich środków z pewnością będzie wymagać – standard AirBnb czy Booking.com stale rośnie, choć nie tak szybko jak oczekiwania i przyzwyczajenia wynajmujących.

W przypadku najmu długoterminowego możemy spodziewać się większej ingerencji wynajmującego w „stan zastany” mieszkania – umeblowanie, drobne remonty, zniszczenia. Wyposażenie takiego mieszkania w wyższy standard zwyczajnie może nie mieć sensu.

Najem krótkoterminowy głównie dzięki platformom sharingowym

W odróżnieniu do wynajmu długoterminowego, wynajem krótkoterminowy będzie wymagał publikowania ofert i stałego zaangażowania w zarządzanie apartamentem. Obecnie jest to coraz łatwiejsze i zdalne, dzięki platformom takim jak Booking.com czy AirBnb. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule Wynajem krótkoterminowy mieszkań w Internecie. Platformy te zapewniają również marketing i stały dostęp do Klienta. Wszystko w ramach prowizji od rezerwacji. Co się z tym wiąże – najem krótkoterminowy to wyższe koszty co miesiąc.

Wynajem długoterminowy – spokój i… mniejszy dochód

W większości kontrakt terminowy z jednorazowym najemcą przysporzy wynajmującemu mniejsze dochody, ale też z pewnością więcej spokoju. Taką formę wynajmu warto rozważyć gdy nie stać nas na podniesienie standardu mieszkania poprzez remont, ale także gdy nie mamy czasu, ochoty zajmować się dodatkowym rozwojem biznesu.

Niewątpliwą wadą wynajmu długoterminowego jest obecnie zaostrzenie prawa, które coraz bardziej faworyzuje najemcę. Oznacza to, że eksmitowanie niesolidnego kontrahenta z zajmowanego mieszkania może być bardzo trudne. Więcej o tym dowiesz się w artykule Problem z najemcą – czy eksmisja z wynajmowanego mieszkania jest legalna?

Rentowność wynajmu krótkoterminowego

Zasadniczo najem krótkoterminowy w dużych miastach i ośrodkach turystycznych przynosi stopę zwrotu wyższą o kilkaset do kilku tysięcy złotych. Jeżeli zatem mamy czas, dodatkowe środki i możliwości – warto rozważyć taką opcję wynajmu.

Jesienią i zimą wynajem na pokoje, a latem apartament wakacyjny

Równie popularną formą wynajmu jest wynajem mieszkań na pokoje. Podzielenie mieszkania na mniejsze pomieszczenia i wynajem studentom przynosi równie dobrą stopę zwrotu, a dodatkowo w sezonie letnim, przy dobrej lokalizacji i standardzie mamy możliwość wynajmu krótkoterminowego w wyższej stawce. Przeczytaj więcej o Najmie mieszkań na pokoje dla studentów.