Wynajem krótkoterminowy mieszkań w Internecie

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się wynajmowanie mieszkań (apartamentów) na krótki okres. Popularyzacja platform internetowych takich jak AirBnb.com czy Booking.com oraz rozwój rynku lotniczego spowodowały, iż wybierając się na wakacje coraz częściej sami szukamy alternatywy dla wakacji organizowanych przez touroperatorów i lokacji innych niż drogie hotele.

Wynajem krótkoterminowy przed erą Booking.com

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu mówiąc o kwaterze wakacyjnej w Polsce mieliśmy na myśli tanie pokoje w górach czy nad morzem, w niskiej cenie i porównywalnie niskim standardzie. Obecnie na rynku nadal można znaleźć sporo podobnych ofert, gdzie właściciele zaniedbali rozwój i przez lata nie podnosili standardu oferowanego miejsca wypoczynku. Wszystko zmienił Internet. Polskie i zagraniczne portale skupiające oferty najmu wakacyjnego trafiły w gusta użytkowników Internetu.

Lider rynku domów i apartamentów – booking.com

Obecnie niekwestionowanym liderem rynku, prezentującym najwięcej ofert mieszkań i domów na wynajem dla turystów jest booking.com. Opublikowanie własnej oferty jest bezpłatne, a portal pobiera prowizję od sprzedaży w wysokości minimum 15% wartości rezerwacji. Choć prowizja jest wysoka, dobry marketing i wysoki poziom rezerwacji utrzymuje na platformie miliony obiektów na całym świecie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej jak zarejestrować obiekt na booking.com przeczytaj ten artykuł.

AirBnb.com w czołówce platform pośredniczących w najmie krótkoterminowym

Drugą najpopularniejszą platformą na świecie jest AirBnb.com, który dużo większy nacisk kładzie na jakość oferowanych obiektów. AirBnB pobiera też dużo niższe prowizje od obiektów i z pewnością warto rozważyć dodanie tam własnego obiektu. O ile zapewnia mniejszą ilość rezerwacji, poziom pomocy dla Gospodarzy obiektów i atrakcji jest dużo wyższy niż w Booking.com. Więcej o tym jak dodać swoją ofertę dowiesz się w artykule Jak dodać apartament do Airbnb.com?

Alternatywy dla wynajmu krótkoterminowego

Jeżeli posiadasz mieszkanie lub dom i nie wiesz jak uruchomić swój apartament wakacyjny, możesz również zastanowić się nad alternatywami. Równie częste, wymagające niższych inwestycji i zaangażowania jest wynajęcie mieszkania długoterminowo, np. studentom. Bardzo często mieszkania dzielone są na osobne pokoje, co dodatkowo zwiększa rentowność. Możesz również sprzedać mieszkanie i mieć „problem z głowy”. Pytanie czy warto, gdy zwrot z wynajmu nieruchomości uzyskuje naprawdę przyzwoite wskaźniki.

Czy najem krótkoterminowy jest opłacalny?

Wszystko zależy od jakości oferowanego mieszkania oraz jego położenia. Z pewnością dużo mniejszy przychód uzyskamy gdy mieszkanie lub dom będzie położony w nieatrakcyjnym turystycznie rejonie Polski, nie będzie oferował popularnych udogodnień. Wówczas sensowną alternatywą może być tylko najem długoterminowy lub sprzedaż nieruchomości. Duże miasta wojewódzkie czy popularne (bardziej lub mniej) kurorty nadmorskie i górskie zapewniają jednak bardzo duży popyt na mieszkania w najmie krótkoterminowym. Jedynym i największym obecnie zagrożeniem dla rynku najmu krótkoterminowego/wakacyjnego może być wyłącznie polityka państwa połączona z lobby hotelarskim, a w konsekwencji ograniczenie możliwości najmu tak jak miało to miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak uruchomić swój pierwszy apartament wakacyjny, przeczytaj więcej na naszym blogu.