Covid-19, co warto wiedzieć przy wynajmie krótkoterminowym

Epidemia koronawirusa jak się okazuje ma niestety wpływ na wszystkie dziedziny życia. Blokuje gospodarkę i biznes na całym świecie od kilku miesięcy. Nie wiemy też jak długo potrwają wprowadzone obostrzenia u nas w Polsce. Aktualnie rząd zapowiedział od dzisiaj t.j. 20.04.2020 stopniowe uwalnianie gospodarki i luzowanie zakazów, ale nie ma dokładnych informacji i terminów poszczególnych etapów (poza etapem I, który obowiązuje od dzisiaj i nie ma wpływu na wynajem krótkoterminowy).

Zakaz najmu krótkoterminowego?

Zakaz najmu krótkoterminowego (tj. prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania) został wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia dnia 13 marca 2020 r. Następnie 20.03.2020 minister zdrowia wprowadził nowe rozporządenie, które jednoznaczenie nie zabraniało najmu. To jak to jest? Można czy nie można? Ostatecznie rząd dnia 31.03.2020 wprowadził w związku z pandemią Covid-19 zakaz prowadzenia usług hotelarskich oraz najmu krótkoterminowego do odwołania. Wyjątkiem jest wynajem na kwarantannę oraz osobom przyjeżdżającym służbowo.

Czy wynajmować apartament na kwarantanne?

Na to pytnanie nie ma jednoznaczej odpowiedzi. To kwestia dość indywidualna i zależy od właściciela obiektu. Zanim jednak podejmiemy decyzję, to warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy mamy możliwość profesjonalej dezynfekcji i sprzątnięcia apartamentu po wynajmie na kwarantanne? W jakiej lokalizacji jest nasz apartament? Czy mamy wielu sąsiadów i w jakim są wieku? Wynajmujemy w dużym mieście, czy raczej jesteśmy zlokalizowani na uboczu? Czy jesteśmy gotowi narażać personel sprzątający, sąsiadów i kolejnych Gości na ewentualne zarażenie? Wiele osób wynajemuje apartamenty w blokach lub kamienicach, gdzie są też inni „stali” mieszkańcy, którym może się to nie spodobać. Często też apartament jest częścią wspólnoty mieszkaniowej, która może się nie zgodzić w takich okolicznościach na najem krótkoterminowy przez nas. Pamiętajmy, aby racjonalnie podejść do tematu i rozpatrzyć wszelkie za i przeciw zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Co proponuje Booking.com oraz Airbnb? Ważne informację i wsparcie

BOOKING.COM

  • Serwis przygotował podstronę, na której można znaleźć najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Pomoże to podróżującym i gospodarzom zapoznać się np. z aktualnościami i zasadami dotyczącymi odwołań rezerwacji w czasie pandemii.
  • Po zalogowaniu się na swojej konto można również skorzystać z Centrum Pomocy. Serwis zaznacza jednak, że obecnie czas oczekiwania na odpowiedź może być nieco wydłużony ze względu na mnogość zapytań.
  • Ważne informacje dotyczące gospodarzy Booking.com publikuje na podstronie „partner hub”. Znaleźć tam można ważne artykuły dotyczące ich aktualnego wsparcia.
  • Polecamy także zapoznanie się z artykułem „Ważna wiadomości dla naszych partnerów”.

AIRBNB

  • Serwis przygotował i opublikował specjalną politykę postępowania w związku z Covid-19. Na końcu publikacji można znaleźć również powiązane artykuły, które pomogą odpowiedzieć na dodatkowe pytania.
  • Airbnb stworzyło akcję udostępniania miejsc noclegowych dla ratowników walczących z koronawirusem. Gospodarze mogą pomóc w zapewnieniu miejsca na pobyt dla pracowników ochrony zdrowia i służb ratunkowych, aby mogli oni przebywać blisko pacjentów i w bezpiecznej odległości od swoich rodzin. Decyzja udostępnienia obiektu należy oczywiście do właściciela.
  • Na stronie serwisu znajdziemy również pomocne informacje i wytycze dotyczące sprzątania apartamntów np. po kwarantannie, tak aby były one bezpieczne dla innych.
  • Podobnie jak na Booking.com możemy również znaleźć listę odpowiedzi na pytania dla podróżnych, ale interesująca jest ona także dla gospodarzy.
  • Kolejne bardzo pomocne informację szczególnie dla gospodarzy serwis publikuje w postaci artykułów. Znaleźć można sporo bardzo ważnych informacji dotyczących wsparcia finansowego, które urochomiło Airbnb. Ważne linki poniżej.

Sytuacja z pandemią Covid-19 jest bardzo dynamiczna w Polsce jak również w innych krajach. Liczba chorych codziennie się zmienia, a w związku z tym zmieniać się także mogą przepisy i informację dotyczące postępowania przy wynajmie krótkoterminowym. Warto więc regularnie co kilka dni sprawdzać interesujące nas wiadomości oraz przeglądać aktualności w serwisach pośredniczących w naszym wynajmie.

Karkonosze?