Wynajem krótkoterminowy jest rodzajem działalności nieodłącznie związanej z kontaktem z innymi ludźmi. Jeśli nasz dom/apartament jest popularny, ma dobre opinie, konkurencyjne ceny i jest często rezerwowany, to należy zakładać, że ilość odwiedzających nas Gości będzie rosła (zwłaszcza w sezonie letnim i wakacyjnym). Im więcej rezerwacji, tym więcej różnorodności w odwiedzających nasz Gościach. Jak sobie radzić ze specjalnymi Klientami jakimi są dzieci i zwierzęta?
Dzieci kłopotliwy Gość?
W ofertach wynajmu każdy ustala własne zasady działalności. Można oczywiście od początku i z góry założyć, że nasz dom/apartament będzie tylko dla osób powyżej 18 roku życia (co zdecydowanie ograniczy nam wachlarz Klientów). Będziemy mieć wtedy określoną grupę Gości, którzy podróżują np. głównie w sprawach biznesowych lub nie mają dzieci. Biorąc jednak pod uwagę, że w dzisiejszych czasach człowiek jest zdecydowanie bardziej mobilny i chętny podróżować z dziećmi warto by nasz dom/apartament był im przyjazny. Jak jednak radzić sobie ze szkodami i zniszczeniami, które mogą powstać w skutek dziecięcej nieuwagi?
Jakie przykładowe szkody mogą Cię spotkać?
- zmoczona/poplamiona pościel
- poplamiona, ubrudzona tapicerka mebli (kanapy/fotele)
- uszkodzenia ścian (np. porysowane ściany)
- stłuczone szklanki, talerze itp.
- resztki jedzenia w nietypowych miejscach trudnych do sprzątnięcia
Jak ograniczać możliwość powstawania szkód?
- można zaznaczyć od jakiego wieku chcemy przyjmować dzieci
- możemy określić, ile maksymalnie dzieci może być w naszym apartamencie
- zaplanujmy praktyczne wnętrze, które można łatwo i szybko sprzątnąć (nie za wiele bibelotów, które mogą zostać zniszczone, plamoodporne materiały i ściany, które szybko odświeżymy/pomalujemy
- zapasowe komplety pościeli, ochraniaczy na materace, kołder i poduszek
- pobieranie kaucji zwrotnej na poczet ewentualnych zniszczeń
- wyposażmy nasz apartament w drobiazgi dla dzieci, które mogą zająć ich uwagę (drobne zabawki, książki, bajki, program w TV z kanałem dedykowanym dla dzieci)
Zwierzęta w apartamencie – tak, czy nie?
Podobnie jak z dziećmi sprawa wygląda ze zwierzakami. Z góry określamy, czy je akceptujemy, czy ich pobyt w naszym domu/apartamencie nie jest akceptowany. Również, tak jak w przypadku dzieci, coraz więcej osób chce zabierać swoich pupili ze sobą w podróż. Jeśli przyjmujemy zwierzaki, to koniecznie zaznaczmy to wyraźnie w naszej ofercie, aby osoby, które są alergikami mogły taką informację w naszej ofercie bez problemu znaleźć.
Jakie szkody przykładowe szkody mogą Cię spotkać?
- pogryzione meble
- podrapane drzwi, ściany
- sierść w miejscach z których ciężko będzie się jej pozbyć
- moczone/zabrudzone dywany, pościel
- np. szczekanie/wycie, jeśli zwierzak zostaje w apartamencie sam (co może przeszkadzać sąsiadom)
Jak ograniczać możliwość powstania szkód
- możemy pobierać kaucję zwrotną na poczet szkód
- możemy pobierać dodatkową opłatę za zwierzaka (często jest to praktykowane)
- określmy jakie zwierzaki akceptujemy (np. psy, koty, duże, małe)
- zaznaczmy, ile zwierzaków maksymalnie może być naszym w apartamencie
- zaznaczmy w regulaminie np. zakaz spania zwierzaków na kanapie, łóżku, fotelach
Jeśli otwieramy się na potrzeby Gości, to na pewno zostanie to zauważone i docenione przez odwiedzające nas osoby. Pamiętajmy jednak, aby jasno określać na jakich warunkach i zasadach przyjmujemy dzieci i zwierzęta i egzekwujmy je. Jeśli pojawią się jakiekolwiek szkody, to możemy reagować. Możemy potrącić opłatę z kaucji na poczet dodatkowe sprzątania, prania, malowania itp. Jeśli kaucji nie pobieramy, to możemy skontaktować się z Klientem zaraz po wykwaterowaniu i przedstawić mu problem jaki zaistniał (dokumentujmy koniecznie szkody na zdjęciach) i prosić o uiszczenie dodatkowej opłaty.