Gdy posiadasz mieszkanie, w którym sam jednocześnie nie mieszkasz staniesz przed wyborem: sprzedać czy wynająć? A jeżeli wynająć to w jaki sposób i komu? Obecnie popularną opcją wynajmu jest wynajem wakacyjny (więcej o tym dowiesz się w artykule: Wynajem krótkoterminowy – osoba fizyczna i firma). Druga opcja to wynajem mieszkania w podziale na pokoje, dla studentów czy pracowników.
Kiedy wynajem dla studentów i pracowników jest ciekawą opcją?
Przede wszystkim wtedy, gdy właściciel nieruchomości nie chce angażować dodatkowych środków finansowych i czasu. Równie popularny wynajem wakacyjny oznacza bowiem konieczność organizacji sprzątania, kwaterowania i różnego rodzaju udogodnień dla gości, a z drugiej strony dobre wyniki finansowe możliwe są do osiągnięci tylko gdy apartament wyróżnia się od innych, zatem wymaga inwestycji w wyposażenie, remont, wykończenie wnętrza.
Jakie mieszkanie dzielić na pokoje?
Jeżeli szukasz mieszkania typowo pod wynajem na pokoje, warto szukać mieszkania:
- w dobrych lokalizacjach, o dobrym skomunikowaniu, blisko uczelni, miejsca pracy,
- standardzie wykończenia nie wymagającym inwestycji,
- możliwego do szybkiego podziału poprzez wstawienie dodatkowych ścianek działowych,
- z duża ilością okien.
Jak przygotować mieszkanie i co warto zapewnić?
Przygotowując takie mieszkanie pod wynajem warto wyposażyć je w podstawowe urządzenia czy Internet. Obecnie wiele serwisów internetowych takich jak OLX daje możliwość bardzo taniego zakupu dobrych sprzętów, mebli, czasami nawet za darmo. Warto skorzystać z tej opcji.
Urządzając mieszkanie pamiętajmy o:
- AGD – pralka, lodówka, zmywarka, czajnik, mikrofalówka,
- naczyniach i garnkach,
- meblach – szafach, biurkach, sofach czy łóżkach,
- dekoracjach i wykończeniu – zasłony, stoliki kawowe.
Jak znaleźć najemcę?
W obecnych czasach to głównie Internet. Poczynając od stron ogłoszeniowych ogólnych (gumtree, OLX), skończywszy na specjalistycznych serwisach poświęconych nieruchomościom. Coraz popularniejsze grupy na Facebooku również są w stanie dotrzeć do osób poszukujących mieszkania.
Umowa z najemcą – jak ją zawrzeć?
Zanim już wynajmiemy mieszkanie konieczne jest zweryfikowanie najemcy. Potem podpisanie umowy najmu. O tym co powinna zawierać umowa wynajmu mieszkania, jakie klauzule zawrzeć i jak chronić się przed nadużyciami wynajmujących – dowiesz się więcej z artykułu Jak przygotować umowę najmu mieszkania lub pokoju. Wspomnę tylko krótko, iż warto zabezpieczyć się dodatkowo ubezpieczeniem OC mieszkania, poręczeniami osób bliskich oraz kaucją.
Zagrożenia związane z wynajmem długoterminowym
Podobnie jak wynajem krótkoterminowy, wynajem długoterminowy ma swoje wady. Przede wszystkim ryzyko niewypłacalności lub opóźniania w zapłacie czynszu jest bardzo częstą praktyką. Drugą poważną wadą jest stała „degradacja” mieszkania. Sprzęty zużywają się, czasami są niszczone przez wynajmujących. Dodatkowe problemy związane z wynajmem dotyczą szczególnie studentów. Możemy spodziewać się głośnych imprez, częstych skarg mieszkańców i sąsiadów, braku elementarnych zasad porządku, podnajmowania mieszkania osobom trzecim.
Podsumowanie – złote zasady wynajmu długioterminowego
- Zweryfikuj najemcę – w przypadku studentów poproś o kontakt do rodziców, posiadaj adresy, zapytaj gdzie pracuje, jaka jest jego sytuacja życiowa;
- Zabezpiecz dobrze umowę wynajmu – ustal kaucję, kary za zniszczenia, długość umowy najmu, zakazy;
- Przygotuj solidny protokół wydania mieszkania zdawczo-odbiorczy – spisz stan mieszkania, wyposażenia, zrób zdjęcia;
- Ubezpiecz mieszkanie od szkód wyrządzonych przez lokatorów, a także szkód wyrządzonych osobom trzecim – OC.