Trendy wnętrzarskie a wynajem krótkoterminowy

Planując i urządzając dom/apartament pod wynajem krótkoterminowy warto zapoznać się z trendami wnętrzarskimi. Pomimo tego, że moda na wystrój wnętrz zmienia się bardzo szybko, to w całym designerskim gąszczu warto znaleźć coś, co będzie wyróżniało nasz dom/apartament.

Co roku bądź na bieżąco?

Światowe targi wnętrzarskie co roku są drogowskazem nadchodzących nurtów w designie. W Bolonii, Warszawie, Londynie czy Mediolanie zobaczyć można stoiska wykorzystujące materiały wykończeniowe, meble i dodatki, które są modne w 2019 roku. Jak zaaranżować przestrzeń na czasie? Jakie barwy są kolorami 2019 roku? Którymi trendami z poprzednich sezonów lepiej się już nie inspirować, a które nadal będą pojawiać się w najciekawszych wnętrzach?

Kolory, kolory…

W ostatnich latach w projektowaniu wnętrz stawia się kolory. Nie zmienia się to w nadchodzących miesiącach. Najważniejszym i najnowszym nurtem będzie wykorzystywanie pastelowych barw, takich jak delikatny seledynowy, jasnożółty czy przykurzony i rozbielony błękitny i róż. Mogą one stanowić bazę dla innych jasnych jak i mocniejszych kolorów. Modne okazały się nadal sprzyjające relaksowi i zadumie ciepłe oraz naturalne odcienie. Bardzo dobrym krokiem może być także stworzenie pomieszczenia (np. salonu, sypialni) w jednej kolorystyce, czyli zastosowanie określonej palety barw zarówno na ścianach, jak i w meblach oraz dodatkach. Z mody wyjdą natomiast zimne szarości, które sprawiają, że wnętrze nabiera surowego i minimalistycznego charakteru. Odchodzić należy od malowania wyróżniającym się kolorem tylko jednej ściany.

Kafle

W 2019 roku modne nadal pozostają nieidealne płytki o naturalnych barwach i oryginalnych formatach, mozaiki z metalizującą powłoką, płytki z wzorami roślinnymi oraz przestrzenne kafle 3D. Popularne stają się także zastępujące kafle heksagony, jednokolorowe płytki trójkątne, kafle z niesymetrycznymi, geometrycznymi wzorami oraz ze żłobieniami.

Nie boimy się wzorów

We wnętrzach zaczynają dominować odważne połączenia kolorów i wzorów. Wysoką pozycję zajmą duże kwiatowe wzory. Tapety i tkaniny w ciemnych odcieniach połączone z dużymi roślinnymi elementami o mocnych barwach. Będą one doskonałym sposobem na urozmaicenie łazienki, toalety, sypialni oraz salonu. Doskonale pasujące do neutralnej bazy kolorystycznej wnętrz, będą także niesymetryczne wzory geometryczne. Najlepiej będą się prezentować malunki lub nadruki w mocnych, ale przykurzonych barwach.

Modne meble

Zdecydowanie powraca moda na meble i dodatki retro. Jeśli interesujesz się designem, to warto poszukać „perełek” na pchlich targach, czy serwisach sprzedających używane rzeczy (np. OLX). Znaleźć tam można modne aktualnie dodatki, krzesła, stoły, komody, czy lampy. Po prostych w formie i kanciastych meblach powraca moda na obłe kształty, kojarzone zwłaszcza z wnętrzami urządzanymi w latach 70-tych ubiegłego wieku. Stawiamy aktualnie na zaokrąglone fotele, krzesła z giętego drewna czy okrągłe stoły i stoliki kawowe w kształcie walca. W przypadku sof modne pozostają znane z ubiegłych lat modele z ciemnymi obiciami, a także skórzane kanapy w ciepłych, karmelowych i czekoladowych barwach. Ciekawą alternatywą staje się wykorzystywanie do wystroju wnętrz mebli bez nóżek. Meble wykonane będą nie tylko z drewna, ale także z metalu, lastryko lub kamienia (np. marmur).

Kuchnia

Od 2019 roku odchodzimy od bieli w kuchni. Dotyczy to zarówno ścian, mebli oraz dodatków. Obecnie modne są meble z frontami malowanych na matowo w kolorach pastelowych (np. seledynowych), naturalnych (np. beż, jasny brąz) lub bardzo mocnych (np. bordowy, czarny). Blaty koniecznie muszą być w ciemnych barwach (choć niekoniecznie praktyczne) – drewniane o ciemnym odcieniu lub np. czarny marmur. W przestrzeni nad blatem kuchennym, można spodziewać się stosowania ciekawych, geometrycznych wzorów i malowania ścian na taki sam kolor jak fronty mebli. Bez obaw możemy aktualnie mieszać różne typy metali, np. mosiądz z chromowaną lub złoconą stalą lamp i uchwytów kuchennych.

Na deser dodatki

W tym roku możemy łączyć bez obaw na pierwszy rzut oka nie pasujące do siebie materiały np. chromowane świeczniki z mosiężnymi czy pomalowanymi na złoto lampami, ciężki kamienny stół z wykonaną z papieru ryżowego lampą. Popularne będą dywany o stonowanych, pastelowych barwach np. z naturalnej wełny. Nie bójmy się żywych roślin, najlepiej tych w rozmiarach XXXL. W eleganckim i modnym wnętrzu nie może zabraknąć wazonów, tac czy np. obrazów i ciekawych grafik. Ważne jest jednak, aby zachować umiar, to znaczy wyeksponować jeden czy dwa elementy, dzięki czemu uniknie się wrażenia zagracenia przestrzeni.