Co wpływa na opinie o wynajmowanym domu/apartamencie oraz jak zadbać o zadowolenie Gości?

Każdy, kto wynajmuje krótkoterminowo dom lub apartament musi zmierzyć się z opiniami jakie mają prawo wystawić nam odwiedzający nas Goście. Klienci coraz częściej i chętniej publikują swoje oceny. Za co możemy otrzymać noty? Gdzie Goście mogą wystawić swój komentarz? Co może wpłynąć na wzrost oceny domu/apartamentu?

Gdzie można wystawić opinie?

 • Jeśli apartament był rezerwowany np. przez pośrednika takiego jak booking.com lub airbnb.pl, to po każdym zakończonym pobycie można wystawić opinie na stronie serwisu. Ocena Gości jest weryfikowana i następnie publikowana.
 • Swój komentarz na temat pobytu często można również zamieszczać na stronie internetowej danego domu lub apartamentu.
 • Można skorzystać z popularnych w sieci „agregatorów” opinii o przedsiębiorstwach czy usługach turystycznych (np. tripadvisor.com).
 • Zdobądź nowych Klientów dzięki bezpłatnemu profilowi firmy w Google. Profil domu/apartamentu może się pojawiać, gdy użytkownicy będą szukać naszej i podobnych firm w wyszukiwarce lub Mapach Google. Google Moja Firma ułatwia tworzenie i aktualizowanie profilu prowadzonej działalności i dzięki temu można się wyróżnić oraz zdobyć nowych Klientów. Tu można założyć profil: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/
 • Trustpilot: serwis oferuje darmową i otwartą dla wszystkich platformę z recenzjami, zbudowaną na współpracy. Dla konsumentów, jest miejscem, gdzie można połączyć się z firmami i mieć na nie wpływ. Dla firm jest natomiast platformą postępu; sposobem na poprawę i innowację poprzez zaangażowanie i współpracę z konsumentami. Link do strony serwisu: https://pl.trustpilot.com/
 • Opineo: niezależna platforma wspomagająca i aktywizująca do komunikacji konsumentów z firmami. Opineo.pl jest jednym z pierwszych polskich serwisów umożliwiających podejmowanie decyzji zakupowych na podstawie opinii społeczności internetowej. Link do strony serwisu: www.opineo.pl
 • Opinie na profilu fun page Facebooka: użytkownicy mogą dodawać opinie o bardzo szerokim zasięgu. Opinie mogą ożywić profil Twojego apartamentu (więcej o tym jak założyć profil na Facebooku dowiesz się tutaj).

Za co można wystawić opinie?

Zazwyczaj jest kilka różnych kategorii w jakich istnieje możliwość oceny domu/apartamentu (np. w skali od 1 do 10). Suma różnych opinii i ocen tworzy ogólną średnią wynajmowanego obiektu. Można wystawić ocenę między innymi za:

 • Czystość
 • Lokalizację
 • Komfort
 • Udogodnienia
 • Personel
 • Stosunek jakości do ceny
 • Widok z pokoju

Dodatkowo zawsze jest możliwość zostawienia indywidualnego komentarza, co było dla Gości podczas pobytu na plus, a co na minus (jest to przydatne do podnoszenia jakości świadczonych usług).

Jak zadbać o pozytywne opinie naszych Gości?

Klienci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na lokalizację czy cenę domu/apartamentu, ale także na szczegóły/detale, które mogą wyróżnić z tłumu nasz obiekt.

 • Zawsze poza nienaganną czystością, wywarzoną ceną, sumiennym opisem (nie pozostawiającym niedomówień i nie wprowadzającym w błąd) naszego domu/apartamentu dobrze jest dodać coś od siebie.
 • Warto być zawsze w dobrym kontakcie z naszym Gościem. Odpowiadać na wiadomości/zapytania. Udzielać wsparcia lub pomocy w razie konieczności.
 • Można zostawiać miły drobiazg/niespodziankę w postaci chociażby drobnych słodkości (cukierki) zawsze będących na wyposażeniu apartamentu. Dla Gości rezerwujących dłuższy pobyt dobrym pomysłem może okazać się prezent w postaci butelki wina.
 • Warto zainwestować w wygodne łóżko, bo sen i wypoczynek dla naszych Gości to zazwyczaj podstawa.
 • Ponadstandardowe wyposażenie i dodatki: zmywarka do naczyń, mikrofala, pralka, żelazko, radio, zabawki dla dzieci, książki, czasopisma, zapachowe świeczki, podstawowe kosmetyki, przewodniki/informatory o mieście, w którym zlokalizowany jest nasz obiekt to rzeczy, które mogą umilić pobyt i zdecydowanie podnieść jego jakość.
 • Po zakończonym pobycie Gościa zawsze należy podziękować za pobyt, wybór naszej oferty i oczywiście warto zaprosić ponownie.

Kij ma dwa końce

W większości serwisów pośredniczących w wynajmie krótkoterminowym my jako gospodarz również możemy wystawić opinie naszym Gościom. Mamy możliwość wystawienia pozytywnej oceny jak również negatywnej- jeśli został np. złamany regulamin pobytu lub zostały wyrządzone jakie straty/zniszczenia.

Co, jeśli to Klient wystawi złą ocenę? Warto zastanowić się, czy opinia jest słuszna i nie mija się z prawdą. Mamy też opcję odniesienia się do mało pozytywnej oceny (nasza odpowiedź również po weryfikacji jest publikowana). Jeśli opinia jest poniżej wyznaczonej średniej, to serwis taki jak booking.com prosi Gościa o dodatkowy komentarz i wyjaśnienia. Jeśli ocena jest niesłuszna możliwe jest również wystosowanie prośby o usunięcie opublikowanego już komentarza.

Ocena ma znaczenie

Jeśli nasza średnia jest wysoka, to ma to bezpośrednie przełożenie na wyróżnienie naszej oferty w serwisach rezerwacyjnych (otrzymamy oznaczenie jako wyjątkowy/polecany/wysoko oceniany). Dzięki dobrym ocenom nasz dom/apartament będzie wyżej klasyfikowany w porównaniu z innym obiektami i może to wpłynąć na ilość rezerwacji. Pamiętajmy, że im bardziej dbamy o Gości, tym lepsze i wyższe mamy oceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *