Pranie i maglowanie przy wynajmie krótkoterminowym

Planując serwis sprzątający przy wynajmie krótkoterminowym wyzwaniem staje się pranie i prasowanie/maglowanie. Warto dobrze przemyśleć jak tę kwestię chcielibyśmy mieć rozwiązaną.

Pranie i maglowanie własnym zakresie?

Rozwiązań jest kilka. Jeśli nasz apartament jest duży i wyposażony w pralkę, suszarkę i żelazko, to możemy pokusić się robienie prania na miejscu w czasie ogólnego sprzątania. Potem jednak pojawia się problem z jego wysuszeniem i wyprasowaniem. Jeśli mamy przerwę w wynajmie, to oczywiście suszenie i prasowanie robimy na miejscu. Jeśli natomiast apartament jest w ciągłym wynajmie nie ma takiej możliwości.

Serwis sprzątający z praniem?

Szukając firmy sprzątającej lub osoby prywatnej trudniącej się sprzątaniem koniecznie należy doprecyzować kwestie prania i prasowania. Firmy sprzątające albo nie świadczą takich usług, albo pobierają dodatkową opłatę za pranie i prasowanie (poza opłatą za sprzątanie). Zdecydowanie wzrasta nam wtedy kwota dla Gości za końcowe sprzątanie, a to może mieć z kolei wpływ na ilość wpływających do nas rezerwacji.

 Osoba prywatna z którą zdecydujemy się na współpracę też musi jasno określić swoje możliwości dotyczące prania i prasowania. Zazwyczaj pranie wtedy zabierane jest do domu osoby sprzątającej i tam jest prane, prasowane i suszone. Z prywatną osobą na pewno mamy większe pole manewru co do negocjacji ceny za pełny serwis (sprzątanie + pranie i prasowanie) Ustalmy wszystkie szczegóły łącznie z doprecyzowanie, kto kupuje płyny do prania i płukania (czy my, czy osoba sprzątająca i potem się rozliczamy). Należy jednak zawsze wziąć pod uwagę czas i możliwości 1 osoby, która taki serwis miałaby wykonywać. Czy w sezonie letnim, kiedy jest częsta zmiana Gości i dużo rezerwacji jedna osoba będzie wstanie szybko i sprawnie przygotować kilka kompletów pościeli i ręczników co kilka dni.

Pralnia i magiel – oferta dla apartamentów wakacyjnych?

Warto rozważyć opcję zlecania prania i prasowania profesjonalistom. Na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu prężnie działających pralni i magli, które obsługują nie tylko Klientów indywidualnych (np. pralnie chemiczne), ale także apartamenty czy hotele. Powoli rynek się o takie usługi zaczyna dopominać, więc warto zastanowić się też takim rozwiązaniem. Pralnie zazwyczaj pobierają opłatę od kilograma prania. Ceny w zależności od miasta mogą się różnić. Może to być orientacyjnie 7,00 zł – 15,00 zł za kilogram prania z maglowaniem. Pranie zawozimy i umawiamy termin do odbioru. Pamiętajmy wtedy, że należy tak zorganizować pranie i jego odbiór, żeby w apartamencie zawsze był zapas czystej pościeli i ręczników. Dużym plusem korzystania z profesjonalnej pralni i magla jest to, że pościel i ręczniki dostajemy zawsze pięknie uprane, pachnące i idealnie wymaglowanie trudno o taki efekt przy praniu w domowej pralce i nawet dobrym domowym żelazku).

Pościel i ręczniki

Wybierajmy zawsze pościel i ręczniki z materiałów, które łatwo uprać w wysokiej temperaturze (dobra jest zwykła bawełniana pościel) i które łatwo się prasuje/magluje. Unikajmy kory, satyny, jedwabiu itp. Starajmy się o dobór kompletów w jednym kolorze. Dobrze sprawdzają się szarości i biele. Ręczniki praktyczniej jest wybierać w kolorach szarości (starczą nam na dłużej niż zwykłe białe). Kupujmy komplety tej samej jakości i w jednym sklepie.