Czy warto reklamować apartament na Facebooku?

Prowadząc wynajem krótkoterminowy domu lub apartamentu można pokusić się o różne źródła promocji oraz reklamy. Oczywiste jest również, że jeśli chcemy pozyskiwać nowych Klientów i docierać do nowych Odbiorców naszej usługi, musimy ich jakoś do siebie przyciągać.

Internet największą baza Klientów?

Jak pokazują badania z ostatnich paru lat coraz więcej ludzi w Polsce ma dostęp do internetu i coraz więcej ludzi umie z niego efektywnie korzystać (ponad 25 mln osób). Jest to ogromna siła nośna przeróżnych informacji. Możemy obecnie dzięki internetowi tworzyć i prowadzić m.in. firmy, blogi, sklepy, dokonywać płatności, przekazywać sobie różne opinie i dzielić się informacjami. Internet może aktualnie posłużyć jako bardzo dobre źródło reklamy naszych apartamentów.

Social media

Media społecznościowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Tylko w Polsce konta na różnych portalach typu Facebook czy Instagram ma paręnaście milionów użytkowników (pomyślcie ile ludzi korzysta z social media na całym świecie!!). To ogromne pole do działań. Możemy zatem z rozmysłem zaplanować, jak chcemy w mediach społecznościowych kształtować swój wizerunek i pozyskiwać Klientów.

Facebook blog/profil naszego apartamentu

Pierwsze co możemy zrobić bez nakładu środków finansowych, to założenie konta/profilu naszego domu/apartamentu pod wynajem krótkoterminowy. Możemy wtedy na takim profilu zamieścić informacje o obiekcie, możemy dodać zdjęcia. Tworzymy w ten sposób podstawową wizytówkę naszego obiektu.

Następnie powinniśmy zapraszać innych użytkowników do polubienia i udostępniania naszego profilu (zacznijmy od znajomych, ale pamiętajmy, że polubić i udostępnić może nas też ktoś z drugiego końca świata!). Dobrym posunięciem jest bycie aktywnym i z rozsądną częstotliwością (na początek np. 1-2 razy w tygodniu) publikowanie ciekawostek związanych z naszym apartamentem (kiedy mamy wolne miejsca, jakie mamy promocje/ceny, co ciekawego dzieje się w okolicy – czy są jakieś koncerty, wystawy itp.).

Facebook jest bardzo dobrym narzędziem wizerunkowym, kiedy chcemy pokazać swoją działalność w innym oryginalnym stylu. Pojawiając się na FB trzeba liczyć się z tym, że jest to portal społecznościowy, który internauci wykorzystują głównie do rozrywki. Niekoniecznie muszą być zainteresowani podjęciem decyzji zakupowych/rezerwacyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że podjąć tę decyzję i tak mogą.

Przykładowe konto: https://www.facebook.com/citybrejk/

Facebook kampania reklamowa

Posiadanie fanpage’a na Facebooku oraz jego promowanie przy pomocy Facebook Ads umożliwia realizację wielu celów marketingowych (nie tylko klasycznych zakupów).

Facebook to świetne miejsce dla marek, firm, sklepów internetowych czy instytucji. Dzięki Facebookowi jesteś w stanie pozyskać nowych Użytkowników, którzy będą śledzić Twojego bloga, czy stronę internetową, a reklamy, które najczęściej się stosuje w tych przypadkach, to reklamowanie poszczególnych postów.

Facebook Ads

Facebook zbiera ogromną ilość danych o swoich użytkownikach, a system wplata reklamy w te treści, które oglądamy (dlatego dużo ludzi w ogóle nie odróżnia reklam od zwykłych postów fanpage’y). Kiedy użytkownik, który spełnia określone parametry przebywa na Facebooku, to system wyświetla mu naszą reklamę. Za reklamę możemy rozliczać się na kilka różnych sposobów- najpopularniejszym jest rozliczanie się za kliknięcia (w link) lub aktywność użytkowników (np. zostawienie lajka). Portal daje także reklamodawcom ogromne możliwości targetowania (możemy wybierać grupy, do których chcemy kierować nasze posty) reklam. Targetować reklamy na Facebooku można np.  do mieszkańców danego obszaru (państwo, województwo, miasto itd.), o określonym wieku (który możemy określać dowolnie).

Czym charakteryzuje się dobra kampania na Facebooku?

Spójną strategią komunikacji z Odbiorcami oraz dobrze wykonanymi grafikami, z jasnym przekazem. Odpowiednie wezwanie do działania jest obowiązkowym elementem każdej reklamy. Ważne jest, aby budować lojalność wśród swoich obserwatorów na Facebooku oraz stosować nie tylko typowe reklamy, ale również organizować konkursy, uczestniczyć w grupach tematycznych, tworzyć ankiety, czyli po prostu angażować Odbiorców. To przyniesie nam dużą skuteczność i będzie działać spójnie wraz z reklamami płatnymi.