Marketing apartamentu wakacyjnego

Jeżeli posiadasz już apartament wakacyjny lub zastanawiasz się nad jego uruchomieniem, musisz zastanowić się nad prowadzeniem skutecznego marketingu. Czy marketing apartamentu ma sens, warto inwestować w rozwój własnej marki? Zdecydowanie tak. W tym artykule dowiesz się o podstawowych metodach prowadzenia marketingu Twojego apartamentu.

Rezerwacje bezpośrednie kontra platformy ofert rezerwacyjnych

Obecnie zdecydowana większość rezerwacji hotele i apartamenty otrzymują za pośrednictwem platform internetowych typu Booking.com czy AirBnb.pl. W przypadku apartamentów wakacyjnych odsetek takich rezerwacji jest znaczny i osiąga poziom 80-90%. W takiej sytuacji apartament staje się nieco zakładnikiem polityki portalu, nie mając wpływu na takie kwestie jak rozstrzyganie sporów, opinie. Rywalizuje głównie ceną i jakością/standardem apartamentu. Oczywiście możliwości prowadzenia samodzielnego marketingu są dość ograniczone, w dużej mierze ze względu na budżet. Sieci hotelowe stać na bardziej zaawansowane narzędzia, pojedyncze apartamenty niekoniecznie. Jak zatem zadbać o rezerwacje bezpośrednie?

Marketing wynajmu krótkoterminowego w Internecie – portale bookingowe

Wynajem krótkoterminowy w Internecie to kilkanaście platform. Możesz dodać swoją ofertę do jednego z nich:

Oczywiście obecnie 90% rynku to te dwa pierwsze, jednak dodając swoją ofertę w pozostałych portalach nadal zwiększasz swoją widoczność.

Wizytówka Google Moja Firma

Warto również dodać swój apartament do Google – https://www.google.com/intl/pl_pl/business/. Dzięki temu zyskasz możliwość:

 • odpowiadania na opinie użytkowników Google;
 • Twój apartament pojawi się w wynikach wyszukiwania pod frazy kluczowe, np. apartament Wrocław, hotel Warszawa;
 • obiekt i jego cena widoczne są na Mapach Google pod kluczowe frazy związane z hotelarstwem i apartamentami;
 • możesz dodać profesjonalne zdjęcia i utworzyć unikalną witrynę;
 • użytkownicy mogą skontaktować się z Twoim apartamentem i uzyskają dokładną lokalizację apartamentu.

Więcej o Google Moja Firma przeczytasz w artykule Wizytówka apartamentu w Google Moja Firma.

Profil apartamentu w mediach społecznościowych – FaceBook, Instagram, Pinterest

Twój apartament może wyróżnić się na tle konkurencji również dodając profile w serwisach społecznościowych. Więcej o tym jak założyć i prowadzić profil społecznościowy dowiesz się tutaj.

Profile społecznościowe pozwalą Ci na:

 • publikowanie newsów i aktualności z Twojego obiektu, np. ciekawe wydarzenia w miejscowości (aby zachęcić do przyjazdu), promocje;
 • zbieranie opinii o apartamencie i odpowiadanie na nie;
 • komunikowanie się z użytkownikami;
 • publikowanie zdjęć z obiektu czy okolicy.

Profil społecznościowy możesz prowadzić samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Naszą ofertę na prowadzenie profilu odnajdziesz tutaj.

Reklama apartamentu w Google Ads

Jest to kolejna opcja warta rozważenia. Zakładając profil Google Moja Firma zyskujesz na starcie 200 zł na reklamę. Warto przetestować wyniki wyszukiwania w bardzo wąskiej grupie słów kluczowych. Przykładowo jeżeli prowadzisz apartament we Wrocławiu, w określonej lokalizacji warto zawrzeć takie słowa kluczowe w kampanii. Jeżeli Twój apartament znajduje się w pobliżu Sądu Apelacyjnego, przygotuj reklamę dla prawników, którzy mogą z daleka dojeżdżać na rozprawy. Odpowiednie słowo kluczowe może wyglądać następująco: „apartament Wrocław Sąd Apelacyjny”.

Własna strona internetowa apartamentu

Strona internetowa apartamentu to podstawowa rzecz o jaką musisz zadbać. Dobra widoczność w sieci jest podstawą uzyskania rezerwacji poza platformami bookingowymi. Spora część użytkowników tych platform nadal szuka kontaktu bezpośredniego, chcąc ominąć pośrednika i uzyskać lepszą cenę za pokój. Jeżeli Twoja prowizja w popularnym serwisie wynosi 15%, na starcie możesz zaproponować Klientowi 10% rabatu co będzie wartością godną rozważenia.

Stronę internetową mieszkania na wynajem możesz wykonać sam (jeżeli posiadasz odpowiednie kompetencje) lub zlecić profesjonalistom.

Strona internetowa powinna zawierać takie elementy jak:

 • galerię zdjęć, w tym przede wszystkim zdjęcia pokoi;
 • dane kontaktowe, formularz kontaktowy;
 • wtyczkę kontaktową np. FB massanger;
 • cennik.

Jeżeli nie wiesz jak wykonać taką stronę internetową, możesz skonsultować z nami swój problem w ramach 1h bezpłatnej konsultacji.

Marketing apartmanetu wakacyjnego poza siecią

Jak promować się poza Internetem? Warto zainwestować w kilka sprawdzonych metod promocji:

 • wykonaj wizytówki z kodem rabatowym dla poleconych i nowych Gości, pozostaw je w apartamencie;
 • przejdź się po okolicy i porozmawiaj z restauracjami, miejscami odwiedzanymi przez turystów, wymień się linkami na stronie www ale także materiałami promocyjnymi drukowanymi. Goście docenią na pewno takie materiały, jeżeli wskażesz im popularne miejsca warte odwiedzenia w mieście (restauracje, muzea, zoo, itp.);
 • jeżeli masz możliwość wywieszenia banera na ogrodzeniu apartamentu lub domu wakacyjnego – również warto to zrobić.

Jeżeli nie wiesz jak rozpocząć promocję apartamentu lub uzyskujesz niską liczbę rezerwacji, zapoznaj się z naszą ofertą.